Skip to content

203 Virginia AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$347,500
Last Sale Date
May 2, 2022

Property Information

Block5101
Lot155.02
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SFR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage1.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
37%
Improvement Value:$119,000
63%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,289+0.2%
2024$6,278-0.4%
2023$6,304+1.8%
2022$6,189+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$347,500

To:

DeedBook 15279, Page 40305

Property Sale

Sale
$29,500

To:

DeedBook 6437, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1999