Skip to content

211 Alder AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 16, 2017

Property Information

Block5101
Lot89.02
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,400
27%
Improvement Value:$167,100
73%
Total Assessment$229,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,697+0.2%
2024$7,684-0.4%
2023$7,716+1.8%
2022$7,576+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,620DeedBook 14270, Page 38399

Property Sale

Sale
$235,100
DeedBook 7750, Page 53982

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 7417, Page 23582

Property Built

Built

Year Built: 2002