Skip to content

6041 English Creek AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Jul 31, 2003

Property Information

Block5107
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,076
Acreage1.93

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,100
24%
Improvement Value:$215,100
76%
Total Assessment$281,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,431+0.2%
2024$9,415-0.4%
2023$9,454+1.8%
2022$9,282+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$239,000

To:

Sq Ft3,076DeedBook 7549, Page 98535

Property Built

Built

Year Built: 1987