Skip to content

6050 English Creek AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1980

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jan 23, 2003

Property Information

Block5114
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,453
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,100
34%
Improvement Value:$117,000
66%
Total Assessment$177,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,940+0.2%
2024$5,929-0.4%
2023$5,954+1.8%
2022$5,846+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,453DeedBook 7402, Page 14400

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 7248, Page 59961

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 6202, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1980