Skip to content

37 Gallant Fox LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2008

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 29, 2018

Property Information

Block5202
Lot1.19
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,908
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,500
21%
Improvement Value:$229,900
79%
Total Assessment$289,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,706+0.2%
2024$9,689-0.4%
2023$9,730+10.9%
2022$8,774-10.4%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft2,908DeedBook 14530, Page 61942

Property Sale

Sale
$351,440
DeedBook 12898, Page 73959

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$969,234
DeedBook 12455, Page 3000