Skip to content

107 Delaware AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$465,985
Last Sale Date
Jun 29, 2007

Property Information

Block5202
Lot1.21
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,306
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,400
16%
Improvement Value:$313,400
84%
Total Assessment$373,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,537+0.2%
2024$12,515-0.4%
2023$12,567+1.8%
2022$12,339+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$465,985

To:

Sq Ft3,306DeedBook 12660, Page 68290

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$3,000,000
DeedBook 11931, Page 8509