Skip to content

101 Delaware AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Dec 14, 2022

Property Information

Block5202
Lot1.24
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,372
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,500
18%
Improvement Value:$271,900
82%
Total Assessment$331,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,115+0.2%
2024$11,095-0.4%
2023$11,142+1.8%
2022$10,940+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

DeedBook 15384, Page 5268

Property Sale

Sale
$275,000

To:

DeedBook 13346, Page 58948

Property Sale

Sale
$480,565

To:

DeedBook 12339, Page 49668

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$46,154

To:

DeedBook 12221, Page 32285