Skip to content

6143 Mill RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2013

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Jan 5, 2026

Property Information

Block5202
Lot14.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage5,464
Acreage3.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,600
24%
Improvement Value:$422,800
76%
Total Assessment$554,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,595+0.2%
2024$18,561-0.4%
2023$18,639+1.8%
2022$18,301+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000

To:

DeedBook 15879, Page 10048

Property Sale

Sale
$995,000

To:

Sq Ft5,464DeedBook 15317, Page 52781

Property Built

Built

Year Built: 2013