Skip to content

2084 Ocean Hts AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1962

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block5202
Lot30.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,424
Acreage1.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,800
31%
Improvement Value:$126,500
69%
Total Assessment$183,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,148+0.2%
2024$6,137-0.4%
2023$6,163+1.8%
2022$6,051+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962