Skip to content

18 Bayberry AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2011

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Apr 11, 2022

Property Information

Block5204
Lot15.09
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,258
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,000
34%
Improvement Value:$116,500
66%
Total Assessment$175,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,886+0.2%
2024$5,876-0.4%
2023$5,900+1.8%
2022$5,793+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

DeedBook 15288, Page 43306

Property Sale

Sale
$184,850

To:

DeedBook 13340, Page 56276

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$610,000

To:

DeedBook 11988, Page 35798