Skip to content

110 Branch Hill DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2008

Last Sale Price
$502,500
Last Sale Date
Sep 15, 2022

Property Information

Block5204
Lot25.06
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage3,244
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
14%
Improvement Value:$299,200
86%
Total Assessment$346,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,612+0.2%
2024$11,591+9.8%
2023$10,552
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$502,500

To:

DeedBook 15306, Page 48927

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Property Sale

Sale
$349,000

To:

Property Sale

Sale
$399,900

To:

Property Built

Built

Year Built: 2008