Skip to content

239 Churchill DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2009

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Sep 10, 2021

Property Information

Block5204
Lot4.25
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,876
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,400
26%
Improvement Value:$171,800
74%
Total Assessment$232,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,788+0.2%
2024$7,774+27.6%
2023$6,092+1.8%
2022$5,981+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

DeedBook 15113, Page 63093

Property Sale

Sale
$216,975

To:

DeedBook 13079, Page 81733

Property Built

Built

Year Built: 2009