Skip to content

237 Churchill DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2008

Owner
---
Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Dec 13, 2024

Property Information

Block5204
Lot4.26
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,492
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,600
20%
Improvement Value:$256,400
80%
Total Assessment$319,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,699+0.2%
2024$10,680-0.4%
2023$10,725+1.8%
2022$10,530-4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft3,492DeedBook 15697, Page 2841Recorded1/22/2025

Property Sale

Sale
$585,000

To:

Sq Ft3,502DeedBook 15697, Page 2841

Property Sale

Sale
$319,900

From:

To:

Sq Ft3,492DeedBook 14379, Page 6701Recorded2/7/2018

Property Sale

Sale
$481,570
DeedBook 12800, Page 21983

Property Built

Built

Year Built: 2008