Skip to content

227 Churchill DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$302,610
Last Sale Date
Nov 27, 2007

Property Information

Block5204
Lot4.31
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,234
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,100
22%
Improvement Value:$187,900
78%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,050+0.2%
2024$8,035-0.4%
2023$8,069+1.8%
2022$7,922+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$302,610

To:

Sq Ft2,234DeedBook 12742, Page 7277

Property Built

Built

Year Built: 2007