Skip to content

208 Delaware AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2011

Last Sale Price
$62,500
Last Sale Date
Mar 30, 2011

Property Information

Block5301
Lot4.04
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,220
Acreage1.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,600
32%
Improvement Value:$120,000
68%
Total Assessment$177,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,957+0.2%
2024$5,946-0.4%
2023$5,971+1.8%
2022$5,863+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$62,500

To:

Sq Ft1,220DeedBook 13281, Page 22888

Property Built

Built

Year Built: 2011