Skip to content

7031 Ridge AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2015

Property Information

Block5302
Lot19.04
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,924
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,600
24%
Improvement Value:$158,600
76%
Total Assessment$209,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,017+0.2%
2024$7,004-0.4%
2023$7,033+1.8%
2022$6,906+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1996