Skip to content

346 Sea Pine DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2013
Other Exempt

Last Sale Price
$311,841
Last Sale Date
Nov 6, 2013

Property Information

Block5303
Lot29
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,898
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,200
17%
Improvement Value:$234,500
83%
Total Assessment$282,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$8,632+0.4%
2019$8,601+4.2%
2018$8,251-1.5%
2017$8,376+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$311,841

To:

Sq Ft1,898DeedBook 13684, Page 71734

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$818,400
DeedBook 12846, Page 44320

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534