Skip to content

7030 Ridge AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 1998

Property Information

Block5303
Lot99.02
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,792
Acreage1.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,200
25%
Improvement Value:$168,400
75%
Total Assessment$223,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,250+0.2%
2024$7,236-0.4%
2023$7,267+1.9%
2022$7,131+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1996