Skip to content

415 Delaware AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Oct 30, 2007

Property Information

Block5304
Lot6.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage4,331
Acreage1.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,200
12%
Improvement Value:$403,500
88%
Total Assessment$459,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,418+0.2%
2024$15,391-0.4%
2023$15,455+1.8%
2022$15,175+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft4,331DeedBook 12728, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 7702, Page 30536

Property Sale

Sale
$65,900
DeedBook 7533, Page 89836