Skip to content

208 Branch Hill DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2013

Owner
---
Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jul 23, 2025

Property Information

Block5306
Lot23.05
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,052
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,500
21%
Improvement Value:$175,800
79%
Total Assessment$222,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,456+2.3%
2024$7,285-0.4%
2023$7,316+1.8%
2022$7,183+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft2,052DeedBook 15789, Page 32498Recorded9/5/2025

Property Sale

Sale
$505,000

To:

DeedBook 15789, Page 32498

Property Sale

Sale
$428,500

To:

Sq Ft2,084DeedBook 15509, Page 47093

Property Sale

Sale
$215,000

To:

DeedBook 13615, Page 39286

Property Built

Built

Year Built: 2013