Skip to content

212 Branch Hill DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2013

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
May 3, 2022

Property Information

Block5306
Lot23.07
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,660
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,800
17%
Improvement Value:$234,600
83%
Total Assessment$281,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,438+0.2%
2024$9,421-0.4%
2023$9,461+1.8%
2022$9,289+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$415,000

To:

DeedBook 15279, Page 40270

Property Sale

Sale
$255,235

To:

DeedBook 13594, Page 30211

Property Built

Built

Year Built: 2013