Skip to content

17 Covered Bridge CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2011

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Feb 28, 2019

Property Information

Block5306
Lot23.14
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,210
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,800
26%
Improvement Value:$130,800
74%
Total Assessment$177,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,957+0.2%
2024$5,946-0.4%
2023$5,971+1.8%
2022$5,863+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$196,000

To:

DeedBook 14573, Page 12532

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,210DeedBook 13983, Page 65037Recorded11/6/2015

Property Sale

Sale
$180,775

To:

DeedBook 13298, Page 32716

Property Built

Built

Year Built: 2011