Skip to content

7 Covered Bridge CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2013

Last Sale Price
$252,900
Last Sale Date
May 1, 2013

Property Information

Block5306
Lot23.19
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,329
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,500
17%
Improvement Value:$222,800
83%
Total Assessment$269,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,032+0.2%
2024$9,016-0.4%
2023$9,054+1.8%
2022$8,890+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$252,900

To:

Sq Ft2,329DeedBook 13606, Page 35593

Property Built

Built

Year Built: 2013