Skip to content

253 Churchill DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$407,500
Last Sale Date
Aug 19, 2022

Property Information

Block5306
Lot4.18
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,891
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,200
21%
Improvement Value:$226,200
79%
Total Assessment$286,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,606+0.2%
2024$9,589-0.4%
2023$9,629+1.8%
2022$9,454+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$407,500

To:

Sq Ft2,891DeedBook 15318, Page 52934

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft2,891DeedBook 14753, Page 13045Recorded3/4/2020

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 12399, Page 76826

Property Sale

Sale
$378,585
DeedBook 12130, Page 95350

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$1,530,000
DeedBook 7633, Page 44072