Skip to content

46 Burnside DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Sep 21, 2017

Property Information

Block5401
Lot24.24
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,377
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,400
19%
Improvement Value:$205,900
81%
Total Assessment$254,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,529+0.2%
2024$8,514-0.4%
2023$8,550+1.8%
2022$8,394+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$329,000

To:

Sq Ft2,377DeedBook 14316, Page 55284

Property Sale

Sale
$268,340
DeedBook 11941, Page 13366

Property Built

Built

Year Built: 2003