Skip to content

52 Burnside DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Apr 6, 2023

Property Information

Block5401
Lot24.27
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,698
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,100
20%
Improvement Value:$188,300
80%
Total Assessment$236,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,929+0.2%
2024$7,915+21.0%
2023$6,542+1.8%
2022$6,424+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,698DeedBook 15422, Page 18302

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,698DeedBook 13990, Page 68537Recorded11/25/2015

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 12925, Page 89899

Property Built

Built

Year Built: 2004