Skip to content

54 Burnside DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 11, 2014

Property Information

Block5401
Lot24.28
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,869
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,100
24%
Improvement Value:$149,800
76%
Total Assessment$197,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,638+0.2%
2024$6,626-0.4%
2023$6,653+1.8%
2022$6,533+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,869DeedBook 13768, Page 34806

Property Sale

Sale
$227,340
DeedBook 2004, Page 20746

Property Built

Built

Year Built: 2004