Skip to content

60 Burnside DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Sep 3, 2015

Property Information

Block5401
Lot24.31
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,698
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,100
24%
Improvement Value:$149,000
76%
Total Assessment$197,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,611+0.2%
2024$6,599-0.4%
2023$6,627+1.8%
2022$6,506+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$192,000

To:

Sq Ft1,698DeedBook 13956, Page 52840

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 12079, Page 73853

Property Built

Built

Year Built: 2004