Skip to content

80 Burnside DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 19, 2024

Property Information

Block5401
Lot24.41
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,000
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,900
22%
Improvement Value:$170,800
78%
Total Assessment$218,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,085+0.2%
2024$7,072-0.4%
2023$7,103+1.9%
2022$6,969+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,000DeedBook 15667, Page 44844Recorded11/15/2024

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 15667, Page 44844

Property Sale

Sale
$242,990

To:

DeedBook 7826, Page 88555

Property Built

Built

Year Built: 2004