Skip to content

82 Burnside DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 1, 2005

Property Information

Block5401
Lot24.42
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,988
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,900
23%
Improvement Value:$163,200
77%
Total Assessment$211,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,080+0.2%
2024$7,068-0.4%
2023$7,097+1.8%
2022$6,968+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,988DeedBook 12246, Page 6940

Property Sale

Sale
$225,390
DeedBook 7799, Page 76911

Property Built

Built

Year Built: 2004