Skip to content

92 Burnside DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 17, 2023

Property Information

Block5401
Lot24.47
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,000
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,100
22%
Improvement Value:$170,500
78%
Total Assessment$218,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,332+0.2%
2024$7,319-0.4%
2023$7,349+1.8%
2022$7,216+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$233,890
DeedBook 7758, Page 58020

Property Built

Built

Year Built: 2003