Skip to content

102 Burnside DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Nov 29, 2022

Property Information

Block5401
Lot24.52
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,900
24%
Improvement Value:$150,600
76%
Total Assessment$198,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,658+0.2%
2024$6,646-0.4%
2023$6,674+1.8%
2022$6,552+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

DeedBook 15377, Page 2704

Property Sale

Sale
$309,900

To:

Sq Ft1,740DeedBook 15080, Page 52581Recorded9/1/2021

Property Sale

Sale
$186,890

To:

DeedBook 7557, Page 2041

Property Built

Built

Year Built: 2003