Skip to content

114 Burnside DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$206,690
Last Sale Date
Aug 15, 2003

Property Information

Block5401
Lot24.58
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,000
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,900
22%
Improvement Value:$170,700
78%
Total Assessment$218,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,332+0.2%
2024$7,319-0.4%
2023$7,349+1.8%
2022$7,216+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$206,690

To:

Sq Ft2,000DeedBook 7554, Page 891

Property Built

Built

Year Built: 2003