Skip to content

229 Lander RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Oct 8, 2025

Property Information

Block5401
Lot24.68
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,641
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,200
18%
Improvement Value:$224,200
82%
Total Assessment$272,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,136+0.2%
2024$9,120-0.4%
2023$9,158+1.8%
2022$8,992+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft2,394DeedBook 15828, Page 44123Recorded11/24/2025

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,641DeedBook 14662, Page 45048

Property Sale

Sale
$275,000

To:

DeedBook 13095, Page 1053

Property Sale

Sale
$252,790

To:

DeedBook 7799, Page 76898

Property Built

Built

Year Built: 2004