Skip to content

28 Jackson DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 2, 2023

Property Information

Block5401
Lot46.15
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,377
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,900
19%
Improvement Value:$200,500
81%
Total Assessment$248,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,331+0.2%
2024$8,316+5.9%
2023$7,851+2.0%
2022$7,700+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,377DeedBook 15507, Page 46394Recorded11/1/2023

Property Sale

Sale
$400,000

To:

DeedBook 15507, Page 46394

Property Sale

Sale
$257,890

To:

DeedBook 12112, Page 87532

Property Built

Built

Year Built: 2005