Skip to content

118 Garnett LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$242,440
Last Sale Date
Sep 19, 2005

Property Information

Block5401
Lot46.21
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,710
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,300
23%
Improvement Value:$161,600
77%
Total Assessment$209,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,040+0.2%
2024$7,027-0.4%
2023$7,057+1.8%
2022$6,929+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$242,440

To:

Sq Ft1,710DeedBook 12144, Page 1507

Property Built

Built

Year Built: 2005