Skip to content

3 Evans RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Mar 30, 2011

Property Information

Block5401
Lot46.40
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,394
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,300
19%
Improvement Value:$211,900
81%
Total Assessment$261,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,511+0.2%
2024$8,495-0.4%
2023$8,532+1.9%
2022$8,372+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft2,394DeedBook 13282, Page 23439

Property Sale

Sale
$276,090
DeedBook 12224, Page 33744

Property Built

Built

Year Built: 2005