Skip to content

1 Evans RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$236,400
Last Sale Date
Nov 3, 2017

Property Information

Block5401
Lot46.41
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,406
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,900
22%
Improvement Value:$176,100
78%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,547+0.2%
2024$7,533-0.4%
2023$7,565+1.8%
2022$7,427+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$236,400

To:

Sq Ft2,406DeedBook 14336, Page 62296

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,406DeedBook 13670, Page 65212Recorded10/21/2013

Property Sale

Sale
$305,600
DeedBook 12226, Page 34556

Property Built

Built

Year Built: 2005