Skip to content

1057 Old Zion RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$211,400
Last Sale Date
Jan 28, 2004

Property Information

Block5401
Lot54.05
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,651
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,200
28%
Improvement Value:$170,100
72%
Total Assessment$236,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,926+0.2%
2024$7,911-0.4%
2023$7,944+1.8%
2022$7,800+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$211,400

To:

Sq Ft1,651DeedBook 7661, Page 9560

Property Built

Built

Year Built: 2003