Skip to content

59 Marsh RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$174,527
Last Sale Date
Sep 6, 2002

Property Information

Block5401
Lot54.10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,651
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,200
30%
Improvement Value:$151,400
70%
Total Assessment$216,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,265+0.2%
2024$7,252-0.4%
2023$7,282+1.8%
2022$7,150+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$174,527

To:

Sq Ft1,651DeedBook 7318, Page 91241

Property Built

Built

Year Built: 2002