Skip to content

43 Marsh RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$401,000
Last Sale Date
Jun 3, 2022

Property Information

Block5401
Lot54.18
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,192
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,400
25%
Improvement Value:$196,300
75%
Total Assessment$261,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,777+0.2%
2024$8,762-0.4%
2023$8,798+1.8%
2022$8,639+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$401,000

To:

DeedBook 15265, Page 36034

Property Sale

Sale
$403,000

To:

DeedBook 12242, Page 4880

Property Sale

Sale
$191,900

To:

DeedBook 7310, Page 87249

Property Built

Built

Year Built: 2002