Skip to content

29 Marsh RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$228,400
Last Sale Date
Aug 29, 2003

Property Information

Block5401
Lot54.26
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,304
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,400
24%
Improvement Value:$206,900
76%
Total Assessment$272,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,133+0.2%
2024$9,117-0.4%
2023$9,155+1.8%
2022$8,989+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$228,400

To:

Sq Ft2,304DeedBook 7551, Page 99674

Property Built

Built

Year Built: 2003