Skip to content

27 Marsh RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$220,900
Last Sale Date
Aug 28, 2003

Property Information

Block5401
Lot54.27
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,523
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,400
24%
Improvement Value:$204,500
76%
Total Assessment$269,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,052+0.2%
2024$9,036-0.4%
2023$9,074+1.8%
2022$8,909+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$220,900

To:

Sq Ft2,523DeedBook 7549, Page 98563

Property Built

Built

Year Built: 2000