Skip to content

609 Central AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 28, 2015

Property Information

Block5401
Lot54.36
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,208
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,600
26%
Improvement Value:$194,000
74%
Total Assessment$260,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$7,909+0.9%
2018$7,836+1.5%
2017$7,722+2.0%
2016$7,568+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,385
DeedBook 7482, Page 62986

Property Built

Built

Year Built: 2003