Skip to content

110 Hawthorne RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$188,160
Last Sale Date
Apr 23, 2002

Property Information

Block5401
Lot72.07
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,192
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,600
26%
Improvement Value:$189,900
74%
Total Assessment$255,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,569+0.2%
2024$8,554-0.4%
2023$8,590+1.8%
2022$8,434+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$188,160

To:

Sq Ft2,192DeedBook 7196, Page 37004

Property Built

Built

Year Built: 2001