Skip to content

112 Hawthorne RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Apr 12, 2023

Property Information

Block5401
Lot72.08
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,889
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,600
28%
Improvement Value:$167,600
72%
Total Assessment$233,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,822+3.5%
2024$7,558-0.4%
2023$7,590+1.9%
2022$7,448+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$409,000

To:

Sq Ft1,889DeedBook 15428, Page 20336

Property Sale

Sale
$171,180
DeedBook 6976, Page 94836

Property Built

Built

Year Built: 2001