Skip to content

8 Shoreline RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Feb 4, 2022

Property Information

Block5401
Lot99.04
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,574
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
18%
Improvement Value:$229,900
82%
Total Assessment$279,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,388+0.2%
2024$9,371+3.9%
2023$9,024+1.8%
2022$8,860+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

To:

DeedBook 15209, Page 18012

Property Sale

Sale
$268,000

To:

Sq Ft2,574DeedBook 14790, Page 25303Recorded5/8/2020

Property Sale

Sale
$285,750

To:

DeedBook 13551, Page 10191

Property Sale

Sale
$323,964

To:

DeedBook 12364, Page 61382

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$1,284,400

To:

DeedBook 7663, Page 10534