Skip to content

106 Offshore RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2012

Last Sale Price
$276,202
Last Sale Date
Mar 1, 2012

Property Information

Block5401
Lot99.09
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,232
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,200
18%
Improvement Value:$224,000
82%
Total Assessment$274,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,197+0.2%
2024$9,180-0.4%
2023$9,219+1.8%
2022$9,051+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$276,202

To:

Sq Ft2,232DeedBook 13404, Page 16972

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$818,400
DeedBook 12846, Page 44321

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534