Skip to content

244 Sea Pine DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2010

Last Sale Price
$293,220
Last Sale Date
Sep 17, 2010

Property Information

Block5401
Lot99.32
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,504
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,200
18%
Improvement Value:$229,200
82%
Total Assessment$279,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,371+0.2%
2024$9,354-0.4%
2023$9,393+1.8%
2022$9,223+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$293,220

To:

Sq Ft2,504DeedBook 13198, Page 56723

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534