Skip to content

250 Sea Pine DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2010

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2026

Property Information

Block5401
Lot99.35
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,408
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,400
18%
Improvement Value:$229,600
82%
Total Assessment$280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,391+0.2%
2024$9,374-0.4%
2023$9,414+1.8%
2022$9,243+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft2,408DeedBook 15776, Page 28603

Property Sale

Sale
$274,765

To:

DeedBook 13243, Page 1143

Property Sale

Sale
$90,000

To:

DeedBook 13218, Page 66162

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$824,850

To:

DeedBook 12846, Page 44322

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534